Logo Fundacji Mimo Wszystko Mimo Wszystko Fundacja Anny Dymnej

Karina Bugdał


Niebanalna, świetnie zapowiadająca się młoda poetka. Pilnie obserwuje świat przez pryzmat pióra... Taka jest Karina Bugdał. 

Karina Bugdał - stały gość saloniku literackiego Karina Bugdał - mieszkanka Będzina, uczennica 3 klasy gimnazjum Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Dąbrowie Górniczej. Młoda, sympatyczna i niezwykle bystra. Pisze i to w sposób niebanalny, jak na kogoś, kto dopiero uczy się dostrzegać całe piękno poetyckich słów. Młoda poetka, ma za sobą już kilka wyróżnień i nagród zdobytych podczas konkursów szkolnych. W młodzieżowym czasopiśmie Victor zdobyła wyróżnienie - IV miejsce, a w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Twórczości ze szkolnej ławy zdobyła i miejsce w kategorii poezja - gimnazjum za wiersz "Znaki szczególne". 

Od jak dawna tworzy... 

"Od kiedy nauczyłam się pisać, a wcześniej przedstawiałam wszystko graficznie"- mówi Karina. To młoda poetka, która wciąż poszukuje swojego własnego stylu. Jednak można już dostrzec, że każdy następ-ny wiersz jest coraz to bardziej dojrzały. Sama podkreśliła, że nie jest to tylko chwilowe zauroczenie i młodzieńcza wrażliwość, ale coś o wiele głębszego.

...i jakie podejmuje tematy? 

Świat traktuje jako materiał do przetworzenia w poezji. Nie zależy jej na tym, aby powielać utarte schematy, bo jak sama powiedziała "wszystko już było". Pisze o codzienności, czasami o przyszłości, o wszystkim, na co można zwrócić uwagę, ale głównie skupia się na zabawie słowem, na formie. Czy chce dopowiedzieć to, co jeszcze nie zostało dopowiedziane? Raczej przyświeca jej dewiza wszystko wyrzucić z siebie na papier. Od małego, kiedy tylko nauczyła się pisać i miała kontakt z papierem wiedziała, że chce pisać to, co czuje, co myśli i co zapragnie.

Mistrzowie 

Wśród współczesnych poetów ceni sobie K. Zdanowicz, K. Maliszewskie-go, D. Sośnickiego, J. Bargielską, natomiast wśród prozaików wymienia M. Gretkowska, J. Pilch, O. Tokarczuk. Jednak ideałem, do którego dąży jest A. Bursa.

W poszukiwaniu własnego stylu... 

Ma indywidualny styl pisania, nie powiela i nie kopiuje nikogo, bo jak sama mówi, nie chce być "kimś drugim". Większą wagę przykłada do stylu, formy i słowa, z którego wyłania się niebagatelny sens. Nie odwołuje się do starych utartych motywów, które wydawałyby się już być zużyte. Nie szokuje, nie łamie zasad, bo wszystko już takie było, nie pisze tematycznie, na skrajnie polityczne czy społeczne tematy. Wiersz traktuje jako zwięzły sąd, refleksję nad własnymi lub cudzymi odczuciami. Jeżeli chodzi o środki poetyckiego obrazowania- operuje ciekawymi metaforami, nie zużytymi i wciąż na nowo kreowanymi porównaniami, a wszystko to trafnie oddaje sedno sprawy.

Plany 

W najbliższym czasie będzie zdawać do szkoły średniej z profilem dzienni-karskim i będzie próbować swoich sił właśnie w tym kierunku. Niemniej jednak swoją przyszłość po części wiąże z poezją.